وبلاگ آژانس مسافرتي مهر پرواز|مجري مستقيم تور خارجي،رزرو آنلاين بليط،تابستان 98

حذف ارز مسافرتي، واقعيت يا شايعه؟!

آنچه كه در روزهاي گذشته، توجه جامعه گردشگري را به خود جلب كرده است، بحث بسيار داغ ارز مسافرتي است. از منابع متفاوتي، صحبت هايي مبني بر قطع ارز مسافرتي در فضاي مجازي رد و بدل شد كه ذهن بسياري از مسافران خارج از كشور را برآشفته كرده است. "ولي اله سيف" رئيس كل بانك مركزي، 13 تيرماه بعد از راه اندازي بازار ثانويه ارزي به خبرنگاران وعده داد كه تخصيص ارز مسافرتي در آينده نزديك به اين بازار منتقل مي شود. بازار ثانويه كه به تازگي در بستر سامانه ارزي نيما راه اندازي شده است، بهاي ارز را در بازار عرضه و تقاضا مشخص مي كند و بالاتر از نرخ رسمي است.
چند روز پيش، خبرگزاري هاي مختلف، خبر از حذف ارز مسافرتي را منتشر كردند كه بازتاب هايي را در جامعه داشت. با انتشار نامه اي در سربرگ بانك سامان، با موضوع "تعليق فروش ارز مسافرتي تا اطلاع ثانوي" و ممنوعيت فروش ارز مسافرتي از 30 تير سال 97 در شبكه هاي اجتماعي، اوضاع به شدت برهم ريخت. صف هاي طولاني مقابل باجه ارزي مستقر در فرودگاه ها از جمله وقايعي بود كه در پي انتشار اين خبر به وقوع پيوست. برآشفتگي ها ادامه داشت تا اينكه خبرگزاري "اقتصاد آنلاين" به نقل از يك مقام مسئول در روابط عمومي بانك سامان اعلام كرد :
هيچ گونه تصميمي در زمينه لغو پرداخت ارز مسافرتي ابلاغ نشده و نامه اي جعلي مبني بر توقف پرداخت ارز مسافرتي در شبكه هاي اجتماعي در حال انتشار است.
اين در حالي بود كه قبل از اين، بيشتر كارشناسان چالش هايي را براي ارز مسافرتي با سهميه 500 يورو براي مسافرت به كشورهاي همسايه و سهميه 1000 يورو به مقاصد دورتر اعلام كرده بودند. كار به جايي رسيده بود كه بعضي آژانس هاي هواپيمايي تبليغات مسافرت مجاني به كشورهاي خارجي را مي كردند به شرط آنكه مسافر ارز را به قيمت رسمي به آژانس بفروشد. اين گونه شد كه تفاوت شديد قيمت ارز رسمي و نرخ غير رسمي بازار رانت بزرگي را براي مسافرت هاي خارجي به وجود آورد.
در ادامه خبري مبني بر بازنگري بانك مركزي در پرداخت ارز مسافرتي براساس نرخ توافقي بازار ثانويه ارزي مطرح شد و كمي از آشفتگي ها را كاهش داد. قرار بر اين شد كه بانك مركزي سازوكار مربوطه را در اولين فرصت اعلام كند.


برچسب: ارز دولتي, ارز مسافرتي , اخبار گردشگري،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۲۰:۲۴ توسط:admin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :