وبلاگ آژانس مسافرتي مهر پرواز|مجري مستقيم تور خارجي،رزرو آنلاين بليط،تابستان 98

شهر بسيار جالب سنگي در گرجستان

شهر سنگي بسيار جالب اوپليستسيخه (Uplistsikhe)، در گرجستان و ما بين دو شهر تفليس و باتومي قرار گرفته است. اين شهر شگفت انگيز، به دليل جذابيت هاي متفاوتي كه در خود جاي داده است، سالانه ميزبان تعداد بسيار زيادي از گردشگران از سرتاسر دنيا مي باشد. شهر سنگي گرجستان كه از مكان هاي ديدني گرجستان به شمار مي رود، در زمان هاي بسيار دور، از مراكز مذهبي و سياسي قبل از مسيحيت كشور گرجستان به شمار مي رفته است و امروزه بزرگترين شهر سنگي دنياست. با وجود اينكه از اين شهر تنها ويرانه هايي باقيمانده است، اما از مهمترين آثار به جاي مانده در اين شهر، مي توان به سد قديمي، داروخانه، بازار، آمفي تئاتر و نيز كليسايي قديمي اشاره كرد. آژانس هواپيمايي مهرپرواز در ادامه مطلب، درباره شهر سنگي اوپليستسيخه بيشتر توضيح خواهد داد.
شهر سنگي اوپليستسيخه كه يكي از وسيع ترين و بزرگترين شهر سنگي جهان شناخته شده است، در بين گردشگران تور گرجستان داراي محبوبيت بسيار زيادي است. اين شهر زيبا و باستاني بر روي يك صخره بلند و در ساحل غربي رودخانه متكواري، ساخته شده است. اوپليستسيخه داراي ساختارها و بناهاي متفاوتي است كه اين ساختارها را از اوايل عصر آهن تا اواخر قرون وسطا را در بر گرفته است. همچنين سبك هايي غير معمول، از صخره تراشي هاي آناتولي، فلات ايران و نيز همكاري معماران مسيحي و غير مسيحي سبب شده تا اين شهر داراي تمايز قابل توجهي در بين ديگر شهرهاي سنگي باشد. قدمت شهر سنگي اوپليستسيخه به قرن ششم قبل از ميلاد مسيح بازمي گردد.

شهر بسيار جالب سنگي در گرجستان

تاريخ كوتاهي از شهر سنگي اوپليستسيخه
مورخان و باستان شناسان شهر سنگي را يكي از قديمي ترين شهرهاي گرجستان معرفي كرده اند. اين شهر از لحاظ استراتژيكي در مركز قلمرو تاريخي كارتلي قرار دارد و به عنوان مهمترين مركز سياسي و مذهبي گرجستان در گذشته محسوب مي شده. در نوشته هاي كهن، قدمت اين شهر به قرون وسطي باز مي گردد. در اوايل قرن چهارم ميلادي، با رسميت يافتن دين مسيحيت در گرجستان از اهميت اين شهر رفته رفته كاسته شد. بعد از فتح تفليس به دست مسلمانان در قرن هاي هشتم و نهم ميلادي، اين شهر به عنوان پايگاه نظامي مجدداً مورد توجه قرار گرفت و در انتها در قرن چهاردهم ميلادي، با جنگ ها و تاخت و تازهايي كه مغول ها در اين شهر انجام دادند، سرنوشت شهر سنگي را تحت تاثير قرار داد و عملاً به صورت يك شهر متروكه تبديل شد و تنها هر از گاهي، جنگجويان گرجي از آن به عنوان يك پناهگاه استفاده مي كردند.
اكثر كساني كه به بازديد از زادگاه استالين به شهر گوري در گرجستان مي روند، از شهر اوپليستسيخه هم ديدن مي نمايند. اين شهر بسيار ديدني در فاصله 10 كيلومتري شهر گوري واقع شده و بزرگترين شهر سنگي جهان است. لازم است بدانيد كه قسمت هايي از اين شهر سنگي با زلزله اي كه در سال 1920 ميلادي در اين منطقه آمد، ضعيف شده و برخي ديگر از آن تخريب شده اند، اما با اين وجود از آثار تاريخي كه در اين شهر وجود دارد، همانند كهن ترين سد، بازار، داروخانه، آمفي تئاتر، كليساي قديمي مشهور به سنت جورجي، سياه چال، زندان و ... هست كه مورد توجه گردشگران و توريست ها قرار گرفته است. با توجه به تحقيقات گسترده اي كه باستان شناسان با خاكبرداري از اين شهر انجام داده اند متوجه شده اند كه آثاري از پرسش ها و نيز اعتقادات قبل از آمدن مسيحيت در بين مردم اين شهر وجود داشته است.
شهر سنگي اوپليستسيخه به علت داشتن آثار تاريخي بسيار قديمي، در سال 2007 به عنوان يك اثر ارزشمند از گرجستان در فهرت ميراث جهاني به ثبت رسيده است.
اين شهر سنگي به سه بخش شمالي، مركزي و جنوبي تقسيم شده است، بخش مياني اين مجموعه بزرگترين ناحيه را با مساحت 8 هكتار به خود اختصاص داده است و بخش عمده آن ساختارهاي صخره تراشي است كه اين شهر سنگي را در بر گرفته است. اين بخش از شهر سنگي به وسيله تونلي به بخش جنوبي آن متصل شده است. اكثر غارهايي كه در اين شهر وجود دارند، بدون هيچ گونه تزئيناتي هستند. گرچه كه در بعضي ساختارهاي بزرگتر، سقف طاق مانند تونل ها به شكل كنده درخت با سنگ هاي تراشيده تزئين شده اند. در رأس اين مجموعه، يك بناي سنگي با سبك معماري خاص مربوط به قرن هاي نهم و دهم ميلادي قابل رؤيت است. در حفاري هاي باستان شناسان، اشياء متعدد دست ساز مربوط به دوره هاي مختلف، همانند جواهرات، نقره، برنز و طلا و نمونه هايي از سراميك سازي و مجسمه سازي كشف شده است. امروزه اين دست سازه ها در موزه ملي تفليس نگهداري مي شوند.

شهر بسيار جالب سنگي در گرجستان


برچسب: گرجستان , تور گرجستان , آژانس هواپيمايي , مكان هاي ديدني گرجستان , شهر سنگي گرجستان،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۳۱:۵۶ توسط:admin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :