وبلاگ آژانس مسافرتي مهر پرواز|مجري مستقيم تور خارجي،رزرو آنلاين بليط،تابستان 98

مسجد لالا مصطفي پاشا قبرس شمالي

فاماگوستا يكي از بهترين شهرهاي قبرس شمالي مي باشد كه سفر به اين شهر مي تواند خاطرات بسيار عالي و فراموش نشدني را براي شما به ارمغان بياورد. از مكان هاي تاريخي و باستاني گرفته، تا تفريحات هيجان انگيز و مراكز خريد و غيره، هرآنچه كه در يك سفر ايده آل انتظار داشته باشيد، همگي در تور قبرس شمالي، براي شما فراهم است. مسجد لالا مصطفي پاشا، يكي از برجسته ترين مكان هاي ديدني اين شهر به شمار مي رود.
مسجد لالا مصطفي پاشا در قبرس شمالي، پيش از هجوم عثماني ها و گرفتن كشور به دست آنها، مورد استفاده اش كليسا بوده است و درون آن نقاشي هاي متفاوتي ترسيم شده بود كه با تبديل آن به مسجد و يك مكان مذهبي، اين تصويرها هم پاك شده و از بين رفتند. مسجد لالا مصطفي پاشا، تقريباً 7 قرن قدمت دارد كه از قديمي ترين بناهاي قرون وسطي ايست كه در شهر فاماگوستا قرار گرفته است و هم اكنون از جاذبه هاي تاريخي قبرس شمالي به شمار مي رود. اين مسجد، در زمان هاي دور، به نام كليساي جامع سنت نيكولاس نام برده مي شده است و نيز مكاني براي مراسم مذهبي و عبادت مسيحيان بوده است كه براي تزئين و زيبايي آن از نقاشي هاي آبرنگي و مجسمه هاي گوناگون استفاده شده بود. اين مسجد سالانه گردشگران و توريست هاي بسياري را به خود جذب مي كند و اين امر، حاصل از جذابيت هاي شگفت انگيزي است كه در خود جاي داده است. 
ساخت اين بنا در سال 1298 ميلادي به دست "لوزئيان" شروع شد و بعد از سال هاي طولاني كوشش و تلاش و كار كردن پياپي بالاخره در سال 1400 به اتمام رسيد و كار احداث متوقف شد، پس از آن تا سال 1571 ميلادي قبل از هجوم عثماني ها به فاماگوستا، و به تصرف درآوردن شهر، كاربري كليسا داشت و بعد از آن كليساي جامع سنت نيكولاس، تبديل به مسجد لالا مصطفي پاشا شد و بعده ها مناره هاي مسجد نيز به آن اضافه شد و محلي براي عبادتگاه مسلمانان شد. نكته قابل توجه اين است كه نام فعلي مسجد، در سال 1954 از نام وزير اعظم عثماني ها برگزيده شده است كه در برابر "ونتيان" از سلطان مراد و قبرس حفاظت كرده بود. 
جذاب ترين و بهترين قسمت اين مجموعه، نماي غربي مجموعه است كه به كليساي جامع ريمز فرانسه شباهت دارد. نماي جلويي داراي سه قوس مي باشد كه تا به امروز به خوبي از آنها نگهداري شده و حفظ شده اند كه اين قوس ها از اوايل قرن 16 ميلادي به جاي مانده اند. در بالاي قوسي كه در وسط قرار گرفته است، آرم "جيوواني رنير" به چشم مي خورد كه در سال 1551 ميلادي، كاپيتان و فرمانده قبرس بوده است. همچنين چهارستون آن از جنس گرانيت مي باشد كه از دوره سالاميس به جاي مانده است. مسجد لالا مصطفي پاشا يا كليساي سنت نيكولاس يا مسجد سنت صوفيا قبرس كه يكي از بهترين و برترين و ديدني ترين جاذبه قبرس شمالي و شهر فاماگوستا است، يكي از بزرگترين ساختمان هاي قرون وسطي در محدوده مديترانه به شمار مي رود.


برچسب: قبرس, قبرس شمالي, تور قبرس شمالي, جاذبه هاي تاريخي قبرس شمالي, مسجر لالا مصطفي پاشا قبرس شمالي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۴۹:۰۶ توسط:admin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :