وبلاگ آژانس مسافرتي مهر پرواز|مجري مستقيم تور خارجي،رزرو آنلاين بليط،تابستان 98

اين 7 مورد از جذاب ترين ها را از دست ندهيد

اين هفتا جذاب را حتما تجربه كنيد

خوردن يكي از جذاب ترين و مهيج ترين كار هايي كه ميتوان هميشه انجام داد.اين نكات در سفر كه از اهميت ويژه اي هم برخوردار است و يكي از نكات اصولي يك سفر خوب محسوب ميشود .حالا اگه به جز غذا هاي اصلي دسر مخلفات هم به اون خوشمزه ها اضافه بشه كه ديگه نور علا نور ميشه براي يك سفر جذاب امروز از هفتا از خوشمزه هاي سرد و گرم تركيه ميگيم با ما همراه باشيد .

خوشمزه ترين دسر هاي تركيه

جذاب خوشمزه خيلي معروف تركيه (باقلواي تركيه )

اگر از طرفداراي شيريني هستين و يكي از بهترين پيشنهاد هاي ما باقلواي جذاب تركيه است كه طرفداري زيادي ميام مردم و گردشگران دارد و يكي از جذايبت سفر به تركيه خودرن اين خوشمزه جذاب تركيه است كه ميان مردم كشور خودمان هم محبوبيت خاص و ويژه اي دارد .
باقلوا از كنار هم قرار دادن يه خمير خاص و مخصوص چند لايه اي با حجم زيادي از پودر آجيل كه محبوب ترين آن پسته،گردو ،بادام است و در آخر يه شهد بي نظر كه يا شكر و آب يا مخلوط عسل با آب و زعفران روي آن ريخته ميشود اين يكي از خوشمزه ترين دسر هاي تركيه محسوب ميشود .

باقلواي معروف تركيه

 خوشمزه ترين معروف به كازان ديبي تركيه

يكي از هوس انگيز ترين خوشمزه هاي تركيه كازان ديبي است يك پودينگ كاراملي خوشمزه استطرز تهيه آن كار آساني نيست و مهم ترين نكته آن اون ته ديگ خوشمزه آن است. 
پودينگ جدا تهيه ميشود رو در يك قابلمه اون كارامل جذاب ريخته ميشود تا بستن آن و شكل گيري آن براي يك خوشمزه زمان و اندكي صبر لازم است در هرجاي تركيه ميتوان اين دسر جذاب را ديد و از طمع معركه ي آن لذت برد .

معروف خوشمزه تركيه

 شير برنج معروف به فيرين سوتلاچ تركيه 

يكي ديگر از جذاب هاي محبوب ميان گردشگران در سفر به تركيه سوتلاچ است يكي از خوشمزه هاي  بي نظير تركيه است و محبوبيت ويژه ميان توريست ها دارد و امكان ندارد امتحان آن در سفر به يك بار خلاصه شود و امكان ندارد كسي اين خوشمزه بي نظير را براي بار چندم امتحان كند باز هم دلش نخواهد پيشنهاد ويژه ما به شما امتحان آن در سفر به تركيه است .اين دسر خوشمزه از تركيب برنج،شير،آب،شكر و كره درست ميشود .

شير برنج خاص معروف به سوتلاچ

رشته هاي ميان پنير و شربت غليظ شده معروف به كونفه

عطر خوش شيريني در همه كوچه پس كوچه هاي شهر هاي تركيه قابل حس شدن است عطر و بوي معركه اي كه  قالب در سراسر كشور جاري است.رشته هاي مخصوص در هم پيچيده شده ميان لايه اي زخيمي از پنير مخصوص و شربتي كه عطر معركه و شكل جذابي به آن مي بخشد كونفه معروف را تشكيل ميدهد .اين دسر جذاب در كنار سواحل آنتاليا (تور آنتاليا) در كنار يك ليوان چاي تركي يكي از بهترين خاطراتي است كه ميتوان در اين كشور رقم زد و از آن لذت برد . 

خوشمزه اي به نام كنوفه

دسر آجيلي و ميوه اي معروف به آسور تركيه

يكي از جذاب ترين دسر هاي گياهي و جز معروف ترين ها هم محسوب ميشود ميتوان به آسور اشاره كرد اين دسر فوق العاده خوشمزه از كنار هم قرار گرفتن ميوه هاي خشك و تازه در كنار آجيل و يه مخلوط مخصوص تهيه ميشود و جز يكي از خوشمزه ترين هاي تركيه ميتوان از آن نام برد و امتحان آن خالي از لطف نيست .

دسر آجيلي ميوه اي تركيه

لقمه خوشمزه و شيرين تركيه معروف به لقمه تركي

اگر در هنگام قدم زدن در كوچه پس كوچه هاي شهر هاي تركيه ،در گوشه و كنار گوي هاي آغشته به شربت غليظي به چشمتان خورد به راحتي از آن گذر نكنيد و آن را امتحان كنيد .اين يك ميان وعده جذاب است و بسيار خوش عطر و مزه است .

لقمه معروف تركيه

خاص ترين دسر را ميتوان تاووك گوگسو معرفي كرد

يكي از خاص هاي جذاب تركيه با اسمي عجيب ميتوان به تاووك گوگسو اشاره كرد .طعمي متفاوت و خاص ولي بي نظير از كنار هم قرار گرفتن يه مخلوط پودينگي شيري و مرغ تهيه ميشود طعمي خاص كه امتحان آن حتما پيشنهاد ميشود.
 اين دسر در كنار طعم معركه ي وانيل و دارچين سرو ميشود و يكي از محبوب ترين ها ميان گردشگران و توريست ها است .اين پودينگ رو حتما در سفر به استانبول (تور استانبول) امتحان كنيد .

دسر عجيب تركي

 

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 1
+ نوشته شده: 1398/4/9 ساعت: ۱۱ توسط:mehrparvaz :

رقص رنگ ها در كوچه پس كوچه هاي شهر

رقص رنگ ها در كوچه پس كوچه هاي شهر 

يكي از رنگارنگ ترين و خوشگل ترين خونه هايي كه ميتوني از نزديك ببيني محله ي بالات در شهر زيباي استانبول مي باشد . 

يكي از  آرام ترين و جذاب ترين محله هاي استانبول بالات كه منطقه مسيحي هاي استانبول هم هست،مردم خونگرم و دوست داشتني آن در كنار هم پذيرايي توريست هاي زيادي از اقسا نقاط جهان هستند .

بالات سنتي و قديمي ترين محله در مجاورت ساحل غربي استانبول است  اين محله زيبا از قديم الايام محل سكونت و زندگي يوناني ها و يهودي ها بوده است.

اگر ميخواهيد در سفر خود به چند دهه قبل هم سفر كنيد حتما بالات را جز گردشگري خود در سفر به استانبول قرار دهيد  در كوچه پس كوچه هاي رنگي بالات ميتوان خاطرات كودكي و دور گذشته رو ورق زد،رخت و لباس هايي كه از گوشه كنار خانه ها آويزان شده اند .

سر و صداي جذاب كودكان كه با بازي ها و شلوغ بازي ها براي چند لحظه به خاطرات كودكي پرت ميكند و ياد آور دوران تكرار نشدني كودكي هايمان است .اين محل زيبا يكي از جذاب ترين جاذبه هاي گردشگري محسوب ميشود .

رنگي ترين محله استانبول

در كنار محله جذاب رنگي رنگي  بالات از فنر و فاتح هم ديدن كنيد 

فنر و فاتح دوتا از قديمي ترين و تاريخي ترين محله هاي استانبول هستن كه در مجاورت محله زيباي بالات قرار دارند .اكثر جاذبه هاي تاريخي در اين سه منطقه است اين مناطق در فهرست ميراث جهاني هم ثبت شده !!!

محله زيباي بالات چند دهه قبل پذيراي يهودي نشين ها بوده  با وجود رفتن يهودي ها از اين مناطق آثار زيبا و تاريخي زيادي از آنان به جا مونده كه در خانه ها مغازه ها هنوز ميتوان اين آثار را مشاهده كرد .

 محله فنر كه در كنار محله بالات قرار دارد در زبان يوناني به معني فانوس است از صدها سال قبل محل زندگي يوناني ها بوده است البته امروزه اين محله تنها به يوناني ها تعلق نداد و همه قشري را شامل ميشود .

از محله فاتح به عنوان تاريخي ترين منطقه استانبول هم ياد ميشود اين محله در زمان حكومت يوناني ها به عنوان مركز فرهنگي شناخته ميشده. 

مسجد فاتح پس از فتح شهر كه  توسط سلطان محمت پس از گذشت ده سال ساخته شد، امروزه به يكي از جاذبه هاي مهم گردشكريتور تركيه و استانبول تبديل شده است .  

بالات خوشگل ترين محله استانبول
پياده روي اجباري در محله بالات 

در سفر به استانبول حتما يكي از الويت هاي سفر خود را قدم زدن در محله رنگي رنگي بالات قرار دهيد .

قدم زدن در قديمي ترين منطقه استانبول و مشاهده رقص رنگ ها از گوشه و كنار محله يكي از جذاب ترين پياده روي ها در سفر به استانبول مي باشد 

اين محله مملو از كافه و رستوران هاي محلي كه ميتوانيد هنگام خستگي، توقفي داشته باشين و از غذا ها و دسر هاي خوشمزه تركي لذت ببرين.

با هر وسيله عمومي ميتوان به محله زيباي بالات رفت و دسترسي خوبي براي گردشگران در تور استانبول دارد .

 تاريخي ترين محله استانبول

 

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 26
+ نوشته شده: 1398/3/27 ساعت: ۱۱ توسط:mehrparvaz :

كشف جذابيتهاي گالريهاي هنر معاصر بلگراد

با وجود هنرمندان مشهور و با ذوق صربيايي كه هنر خود را در عرصه هاي مختلف به رخ كشيدند وليعرصه هنر صربستان زياد شناخته شده نيست. با اين حال موسسات فرهنگي مختلفي در بلگراد قرار دارد كه هنرمندان با استعدادي را در خود پرورش ميدهد. آژانس مسافرتي مهرپرواز تعدادي از  گالريهاي هنر معاصر با براي شما بازگو ميكند.

گالري هنري SKC بلگراد

SKC (مركز فرهنگ دانشجويي) ممكن است براي هنر آموزان بلگراد طراحي شده باشد، اما از آنجا كه در سال 1986 افتتاح شد به يكي از فضاهاي هنري در شهر تبديل شده است. يك جايگاه اساسي براي عرضه هنر و فرهنگ معاصر كشور صربستان كه نه تنها گالري، بلكه داراي سالن كنسرت و نمايشگاهاي مختلف نيز ميباشد. SKC جايي است كه مارينا آبراموويچ هنر خود را در اين محل در آغاز به كارش به نمايش در آورد.

اين گالري ممكن است نقاشي هاي منحصر به فرد ناتاشا Skoric هنرمند بلگراد را نشان دهد كه در آثار خود از همه چيز از جمله وسايل گرافيستي تا سنگ مرمر را استفاده مي كند يا حتي نمايش عكس گروهي از آثار مجموعه اي از انجمن عكس صربستان كه در تور صربستان تابستان 98 ميتوانيد اين آثار را مشاهده كنيد.

گالري هنري SKC بلگراد،مهرپرواز

گالري هنري Remont بلگراد

Remont يك انجمن هنري مستقل با حس شوخ طبعي است. در اين محل آثار هنرمندان صربيايي را در زمينه هاي مختلف از جمله عكاسي، نقاشي، مجسمه سازي و ويدئو را در معرض نمايش قرار داده است. اولين و مهمترين هدف انجمن بنيانگذاران هنري، ايجاد و ارتقاء فرهنگ هنر معاصر، حمايت از هنرمندان صربستان در همه عرصه ها و مراحل كار حرفه اي آنها و تحقق تجارب هنري نوآورانه است.

نمايشگاه هايي كه قبلا در اين محل برپا شده بود شامل نمايش گروهي در مورد موضوع مهاجرت، نمايش آثار نقاش هنرمند Biljana Durdevic است كه از موسيقي كلاسيك و دوره باروك براي خلق آثار خود الهام ميگيرد.

گالري هنري Remont بلگراد،مهرپرواز

گالري هنري O3One بلگراد

گالري O3One، يكي از محبوب ترين فضاهاي هنري بلگراد با ارائه سه محل مختلف است: Art3ONE، Eko3ONE و Open3ONE .هر يك از پروژه هاي مختلف بر مبناي هنر، تكنولوژي و علم را نشان مي دهد و به علاقه مندان اجازه كشف و مرتبط بودن اين سه شاخه را ميدهد.

 با تمركز بر هنر، Art3ONE به طور خاص نه تنها با ارائه هنر معاصر صنايع فرهنگي را برجسته تر نشان ميدهد، بلكه تمركز آن بر روي ايجاد آثار جديد با همكاري هنرمنداني با استعداد است تا با خلق آثار هنري متفاوت، مخاطبان زيادي را جذب كند.نمونه اي از نگرش هنري متفاوت در اين گالري، عكس هاي Marijana Jovanovic است.( سفرهاي خود را با رزرو بليط هواپيما در مهرپرواز آغاز كنيد)

گالري هنريO3One بلگراد،مهرپرواز

گالري هنري نوا Nova بلگراد

نمايش هنر معاصر صربستان و هنرمنداني در زمينه هاي مختلف از جمله رسانه ها، از ويژگيهاي منحصر به فرد گالري نوا است.جايي كه نمايشگاه هاي گروهي با دقت زيادي برگزار ميشود تا يك پل ارتباطي در بين هنرمندان با هنر مشابه و با تفاوتهاي انفرادي آن را در اين محل ايجاد كند.مانند آثار Nevena Prijic و نگاه او به تاثير فرهنگ و رسانه در زندگي امروزي.

طيف گسترده اي از رسانه ها و نمايشگاه هاي مداوم در گالري نوا آن را به يكي از محل هاي مهم در نمايش صحنه هاي هنري بلگراد تبديل كرده است. در تور بلگراد تابستان 98 شاهد هنرهاي زيباي اين گالري باشيد.

گالري-هنري نوا Nova بلگراد،مهرپرواز

گالري هنري Beograd بلگراد

در ميان گالريهاي هنري بلگراد، با بازديد از اين گالري هنر جديدترين نقاشي هاي محلي، عكاسي، مجسمه سازي و رسانه هاي مختلف را مي توانيد كشف كنيد. گالري Beograd در سال 1963 افتتاح شد و يكي از قديمي ترين گالري هاي شهر است و تاكيد زيادي بر ارتقاي هنر هنرمندان خود دارد. 

نمايشگاه هاي كه در اين گالري برپا شد شامل نمايشي Stanojevic بود كه رابطه بين طبيعت و فرهنگ را نشان مي داد و Bosiljka Zirojević كه نقاشي هاي او شامل تصاوير هندسي همراه با تركيبي از گرافيك و رسانه بود.( مجله گردشگري مهرپرواز را مطالعه كنيد و جذابيتهاي دنيا را كشف كنيد)

گالري هنري Beograd بلگراد،مهرپرواز

 

 

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 26
+ نوشته شده: 1398/3/27 ساعت: ۱۱ توسط:mehrparvaz :

تفريحات رايگان بالي را بشناسيد و حسابي لذت ببريد

اگر باور نكنيد كه ميتوانيد در جزيره بالي اندونزي كارها و تفريحات رايگان انجام دهيد، آژانس مسافرتي مهرپرواز بهترين تفريحات رايگان را از شركت در جشنواره ها گرفته تا پياده روي را به شما معرفي ميكند.

در بالي كمپ بزنيد

در يك جزيره اي با چشم انداز بسيار زيبا، كمپ زدن در طبيعت به جاي اقامت در مكانهاي لوكس يك راه لذت بردن از سفر شما است كه البته رايگان هم مي باشد. اقامت در يك چادر در ميان طبيعت سبز و بهشتي اين منطقه براي شما يك تجربه فراموش نشدني خواهد بود. بالي مناطق مختلفي براي كمپ زدن دارد كه انتخاب را براي شما آسان ميكند.از سواحل ديدني گرفته تا كوه هاي مرتفع را براي اين كار در تور بالي تابستان 98ميتوانيد انتخاب كنيد.

كمپينگ در بالي،مهرپرواز

 در سواحل بالي تفريح كنيد

يكي ديگر از تفريحات رايگان اين جزيره رفتن به سواحل است. تعدادي از سواحل بالي رايگان هستند مانند ساحل سميناك و كوتاه و براي رفتن به سواحل ديگر نيز تنها بايد يك دلار بپردازيد.البته تجربه تفريحات آبي مختلفي مانند غواصي در اين مكانها با پرداخت هزينه همراه است. اما ميتوانيد به صورت رايگان حسابي در سواحل بالي خوش بگذارنيد.آفتاب بگيرد، شنا كنيد، از تماشاي مناظر نفس گير اطراف لذت ببريد و يا اگر همراه خود تخته موج سواري داريد اين ورزش مهيج را در سواحل انجام دهيد.

سواحل بالي،مهرپرواز

 در جشنوارهاي بالي شركت كنيد

اندونزيهاي به شوخي ميگويند كه تعطيلات مردم بالي بيشتر از ساير مناطق اين كشور است. ولي با اين حال تعطيلات بالي زياد است و آنها براي حفظ سنت هاي خود و جشن هاي مذهبي در تقويمشان 210 روز را به اين مراسمها  اختصاص داده اند.

البته براي گردشگران يك فرصت عالي است تا در جشنواره ها و رويدادهاي مختلف بالي حضور داشته باشند و با فرهنگ و سنت مردم اين منطقه آشنا شوند. جشنواره هاي ساليانه گوناگوني از مراسم پياده روي گرفته تا روز سكوت در بالي برگزار ميشود بنابراين گزينه هاي زيادي براي حضور در اين رويدادها براي توريستها وجود دارد.( همراه با مجله گردشگري مهر پرواز ساير تفريحات رايگان جهان را بشناسيد)

جشنوارهاي بالي،مهرپرواز

از تپه هاي بالي بالا برويد

پياده روي يكي از راه هاي سرگرم كننده و رايگان براي تماشاي طبيعت خيره كننده بالي است. مي توانيد از ديدن جنگل هاي خيره كننده گرمسيري، نسيم ملايم، آفتاب گرم و حيات وحش متنوع بالي لذت ببريد. براي پياده روي در بالي از مناطق مختلفي ميتوانيد عبور كنيد از جمله مسير Campuhan Ridge با چشم اندازي زيبا از كوه باتور. ميتوانيد براي حدود 3 ساعت را به عبور از اين مسير اختصاص دهيد و در انتها محو تماشاي طلوع خورشيد در انتهاي افقها شويد.

كوه باتور،مهرپرواز

در خيابان هاي يوبود گشتي بزنيد

بسياري از گردشگران به دنبال گشت و گذار و بازديد از خيابان‌هاي يوبود هستند.يوبود مركز هنري و فرهنگي بالي است. فضاهاي هنري جذابي در گوشه و كنار اين محل به چشم ميخورد كه براي هر گردشگري جذاب خواهد بود.
فروشگاه هاي صنايع دستي، معابد و صومعه هاي مقدس، كافه‌ها و گالري‌ها از جمله جاهايي هستند كه در اين محل ميتوانيد از آنها ديدن كنيد، همچنين موسيقي زنده نيز در برخي خيابانهاي اين محله اجرا ميشود.بازارهاي هنري در يوبود برپا مي شوند و شما ميتوانيد با هر بودجه ايي از اين محل سوغات تهيه كنيد.(براي سفر به كشورهاي مختلف بليط پرواز خود را از مهرپرواز بخواهيد)

خيابان هاي يوبود بالي،مهرپرواز

در شاليزارهاي برنج بالي قدم بزنيد

شايد حتي نتوانيد تصور كنيد كه قدم زدن در ميان شاليزارهاي برنج بالي تا چه حد شما را شگفت زده خواهد كرد. هواي گرم ولي دلپذير در حالي كه در ميان شاليزارهاي بسيار زيباي بالي هستيد حس باور نكردي را در شما ايجاد خواهد كرد.
فرصت را از دست ندهيد بهترين راه اين است كه عكسهاي ديدني از منظرها به يادگار بگيرد و تصاوير شگفت انگيزي را به ثبت برسانيد.

شاليزارهاي برنج بالي،مهرپرواز

 

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 19
+ نوشته شده: 1398/3/27 ساعت: ۱۰ توسط:mehrparvaz :

5 دليلي كه به خاطر آن ها هر توريستي عاشق شهر چشمه در تركيه مي شود!

 شهر چشمه در تركيه
مطمئنيم كه شما در مورد جاذبه هاي گردشگري ازمير تا به حال مطالب زيادي خوانده ايد و شنيده ايد، اما بايد بدانيد كه جاذبه هاي توريستي ازمير محدود به اماكن توريستي داخل شهر ازمير نمي شود! يك شهر زيبا به نام چشمه در فاصله 1 ساعته از ازمير وجود دراد كه به قدري جذاب است كه معمولا توريستان زيادي را از سراسر جهان به خود جذب مي كند. در ادامه به شما نشان مي دهيم كه چرا اين شهر تا اين حد توريستي شده است و چرا همه بازديدكنندگان آن عاشق و دلباخته اين شهر كوچك تركيه اي مي شوند! اين مطلب را بخوانيد تا با 5 تفريح جذاب چشمه كه شما هم با تجربه آن ها مطمئنا عاشق چشمه تركيه خواهيد شد، آشنا شويد.

 شهر چشمه در تركيه

وجود شهر آلاچاتي در نزديكي شهر چشمه تركيه
شهر كوچك و زيباي آلاچاتي كه در سال 2010 در روزنامه نيويورك تايمز رتبه هشتم را ميان 31 مكان ديدني كره زمين كسب كرد، در ساحل غربي ازمير واقع شده است و در نزديكي شهر چشمه تركيه واقع شده است. همين شهر كوچك با شهر بدروم براي كسب مقام شيك ترين تفرجگاه ساحلي درياي اژه در حال رقابت هستند و همين رقابت نشان از جذابيت هاي وصف نشدني شهر چشمه تركيه دارد. به شما توصيه مي كنيم كه حتما با سفر به تركيه از شهر آلاچاتي در نزديكي شهر چشمه و بوتيك هاي زيبا و رستوران هاي محلي آن ديدن كنيد و در صورت تمايل در يكي از خانه هاي سنتي سنگي آن اقامت كنيد تا روحتان از نو جوانه بزند و آرامش وجودتان را در بر بگيرد. جالب است كه بدانيد با همه امكانات رفاهي و تفريحي كه در اين شهر كوچك تعبيه شده است، باز هم صفا و صميمتي وصف نشدني در آن حفظ شده است و دنيا دنيا آرامش را براي هر توريستي به ارمغان مي آورد.

 شهر آلاچاتي در نزديكي شهر چشمه تركيه

برگزاري فستيوال گياهان آلاچاتي در شهر چشمه تركيه
يك فستيوال جذاب هر ساله در اول ماه آپريل در آلاچاتي برگزار مي شود كه در آن انواع و اقسام گياهان منطقه به نمايش عموم گذاشته مي شود و رستوران هاي محلي آن غذاهاي مخصوصي سرو مي كنند. با شركت در اين فستيوال محلي مي توانيد در خيابان هاي جذاب شهر آلاچاتي در نزديكي شهر چشمه قدم بزنيد و يك عالمه غذاي گياهي خوشمزه ميل كنيد و گياهان مورد علاقه خود را خريداري كنيد. همچنين مي توانيد در سمينارهاي مربوط به اين فستيوال جذاب كه موضوعشان حول محور فوايد گياهان مي چرخد، شركت كنيد و يا به كلاس هاي آموزش جمع آوري گياهان و يا كلاس هاي آشپزي غذاهاي تركيه اي بپيونديد. يك رويداد سه روزه نيز تحت عنوان تيستينگ آلاچاتي در اين شهر جذاب هر ساله در اواخر ماه آپريل ( فروردين) برگزار مي شود كه در آن ورك شاپ هاي پخت نان، سمنيارها، مهماني ها، جلسات گفتمان؛، كنسرت ها و ورك شاپ هاي محلي آشپزي برگزار مي شود و براي دوستداران و علاقه مندان به مسائل فرهنگي و آشپزي يك رويداد عالي و جذاب محسوب مي شود. 

فستيوال گياهان آلاچاتي در شهر چشمه تركيه

امكان موج سواري در شهر چشمه تركيه
آب هاي اطراف شهر چشمه و آلاچاتي به بهشت موج سواران معروف شده اند و دليلش هم مشخص است! آب هاي آبي رنگ درياي اژه و بادهاي مداومش باعث شده است كه سواحل چشمه به بهترين نقطه تركيه براي تجربه موج سواري تبديل شود.به همين خاطر اصلا جاي تعجب ندارد اگر بگوييم كه تعداد زيادي از ورزشكاران و ورزش دوستان از سراسر جهان عاشق شهر چشمه هستند و سفر به چشمه را در ليست برنامه هايشان قرار داده اند! اگر شما هم دوست داريد كه اين ورزش آبي مهيج را تجربه كنيد، حتما به سفر به چشمه تركيه به صورت جدي تري فكر كنيد. 

موج سواري در شهر چشمه تركيه

برگزاري مسابقات ماهيگيري در شهر چشمه تركيه
حدودا 8 سال پيش، تعدادي دوست در شهر چشمه دور هم جمع شدند تا مهارت هاي ماهيگيري خود را به يكديگر نشان دهند و به همين خاطر يك تورنمنت ماهيگري كوچك به راه انداختند. همان مسابقه كوچك در طول اين چند سال آنقدر بزرگ شده است به دو دوره مسابقات بين المللي تبديل شده است. اين مسابقات هر ساله صدها ماهيگير آماتور را از سراسر جهان به خود جذب مي كند تا با يكديگر به رقابت بپردازند و همين مسابقات باعث شهرت اين شهر زيبا و دوست داشتني شده است. اين دو فستيوال هر ساله در فصل پاييز برگزار مي شوند و شركت در هر دوي آن ها براي هر ماهيگير آماتوري ممكن است.جالب است كه بدانيد بعد از مسابقات مهماني هاي جذابي در شهر چشمه برگزار مي شود كه در آن ها مي توانيد انواع غذاهاي دريايي را امتحان كنيد و از اجراهاي موسيقي جذاب لذت ببريد تا برندگان مسابقه جايزه خود را دريافت كنند و اين ضيافت جذاب به پايان برسد. همان طور كه گفته شد شركت در اين دوره از مسابقات براي هر شخصي با هر سطح مهارتي ممكن است و اصلا نياز به تخصص خاص و ويژه اي ندارد. شما هم مي توانيد امسال با سفر به چشمه تركيه شانس خود را در اين مسابقات امتحان كنيد و مهمتر از همه در مهماني هاي جذاب آن شركت داشته باشيد.

مسابقات ماهيگيري در شهر چشمه تركيه

وجود شهر باستاني Erythrae در نزديكي شهر چشمه
شهر باستاني  Erythrae (اريترايي) در 22 كيلومتر شمال شرق شهر چشمه تركيه در يك شبه جزيره كوچك واقع شده است. اين شهر باستاني از تپه هاي زيبايي تشكيل شده است و چشم انداز بي نظيري از هر طرف به دريا دارد و وجود همين شهر باستاني زيبا نيز تاثير مضاعفي بر شهرت شهر چشمه تركيه داشته است. به هر حال توصيه ما به شما اين است كه اگر به شهر چشمه استانبول سفر كرديد، حتما از آثار باستاني Erythrae ديدن كنيد و از معابد يوناني آن بازديد داشته باشيد.اگر شما هم به دنبال يك مقصد گردشگري هستيد كه در آن ريلكس كنيد، سفر به چشمه تركيه يكي از بهترين انتخاب هايي است كه مي توانيد داشته باشيد. به هر حال مي توانيد براي رزرو تور تركيه با همكاران ما در آژانس مسافرتي مهر پرواز تماس بگيريد و روانه شهر زيباي چشمه در نزديكي شهر ازمير شويد.

شهر باستاني Erythrae در نزديكي شهر چشمه

 

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 28
+ نوشته شده: 1398/3/13 ساعت: ۰۶ توسط:mehrparvaz :

ايده هاي جذاب براي تفريحات رايگان در آنكارا

شايد به نظرتان آنكارا از نظر امكانات تفريحي به اندازه استانبول متنوع نباشد، اما بايد به شما بگوييم كه آنكارا آنقدري امكانات تفريحي و جاذبه هاي گردشگري متنوع در آن وجود دارد كه شما بتوانيد چند روز فوق العاده شاد و هيجان انگيز را در آن سپري كنيد. در ادامه يك سري از تفريحات رايگان آنكارا را به شما معرفي مي كنيم تا بتوانيد يك سفر ارزان به آنكارا را تجربه كنيد و بتوانيد بدون پرداخت هزينه هاي گزاف ، روزهاي مفرحي را در آنكارا سپري كنيد. تفريحات جذابي در آنكارا كه براي تجربه آن ها حتي نياز به يك ليره هم پيدا نمي كنيد!
از آنيت كبير ديدن كنيد
بدون شك آنيت كبير يكي از مهمترين جاذبه هاي گردشگري تركيه است كه در واقع مقبره كمال آتاتورك (موسس و اولين رئيس جمهور تركيه) محسوب مي شود و معماري ساختمان آن در نوع خودش بي نظير است.  به شما توصيه مي كنيم كه حتما در مدت زمان اقامتتان در آنكارا از آنيت كبير ديدن كنيد و گوشه كنار آن را از نزديك ببينيد. ساختمان آنيت كبير در سال 1953 تكميل شد و در ساخت آن از سنگ هاي مرمر و تراورتين استفاده شده است كه زيبايي بي نقصي به آن داده اند. با بازديد از آنيت كبير مي توانيد از پارك صلح نيز ديدن كنيد و خوشبختانه ورودي هر دو اين جاذبه هاي توريستي آنكارا كاملا رايگان هستند. 

آنيت كبير

در پارك كوگولو به اردك ها غذا دهيد
يكي از محبوب ترين پارك هاي آنكارا در قلب خيابان خريد تونالي هيلمي واقع شده است. پارك كوگولو يكي از جذاب ترين مناطق توريستي آنكارا است كه مي توانيد در آن به آرامش برسيد و به اردك هاي بامزه آن غذا بدهيد. كافي است كه خرده نان هاي باقي مانده از غذايتان را كنار بگذاريد و راهي پارك كوگولو شويد. خوشبختانه اردك ها همه چيز مي خورند و شما خيلي راحت با چند تكه نان خشك شده مي توانيد خوشحالشان كنيد!  يك نيمكت خالي در پارك كوگولو پيدا كنيد و ساعتي را به تماشاي اهالي آنكارا و سبك زندگيشان بپردازيد. بعد از آن مي توانيد كمي در خيابان تونالي و خيابان آرژانتين در محدوده پارك كوگولو قدم بزنيد تا بعضي از بهترين فروشگاه ها و كافه هاي آنكارا را از نزديك ببينيد و كمي با حال و هواي آنكارا آشنا شويد.

پارك كوگولو آنكارا

از مسجد كجاتپه بازديد كنيد
چه آدم مذهبي باشيد چه نه، بازديد از مسجد كجاتپه به عنوان يكي از زيباترين اماكن گردشگري آنكارا مكاني است كه به هيچ عنوان نبايد از دستش بدهيد. اين مسجد با سايز بزرگ و معماري تاثيرگذارش به يكي از مهمترين اماكن ديدني آنكارا تبديل شده است. مسجد كجاتپه بين سال هاي 1967 و 1987 ساخته شده است و ظرفيت بيش از 24000 نفر را دارد. اين مسجد در شب ها نماي بسيار زيبايي دارد و نورپردازي خيره كننده ساختمان زيباي آن را مزين و دلفريب تر از هميشه مي كند و به همين دليل است كه بازديد از آن يكي از جذاب ترين تفريحات رايگاني است كه مي توانيد در آنكارا داشته باشيد.

مسجد كجاتپه آنكارا

از بازار سامان آنكارا ديدن كنيد
شهر قديمي آنكارا يكي از جذاب ترين محله هاي آنكارا است و حتما در آن نيازي نيست كه خريد كنيد و پول خودتان را خرج كنيد تا به شما خوش بگذرد! كافي است كه به بازار سنتي سامان در اين محله جذاب برويد، خيلي ساده در آن گشت و گذار كنيد و زندگي روزمره اهالي آنكارا از نزديك ببينيد، كمي با مردم معاشرت كنيد و مطمئن باشيد كه همين قدر ساده مي توانيد اوقات خوشي را در آنكارا تجربه كنيد. اين بازار در خانه هاي قديمي عثماني برپا مي شود و در آن وسايل آنتيك و قاليچه هاي جذاب دست بافت به فروش رسانده مي شود و حال و هواي بسيار منحصر به فردي دارد.

بازار سامان آنكارا

از قلعه آنكارا بازديد كنيد
قلعه آنكارا در فاصله نه چندان دوري از شهر قديمي واقع شده است و بازديد از آن يكي از جذاب ترين تفريحات رايگان آنكارا است. اگرچه زمان ساخت قلعه آنكارا نامشخص است، اما مدارك متعددي وجود دارد كه بر طبق آن ها امپراتوري هاي مختلفي از رومي ها گرفته تا عثماني ها در آن حكومت كرده اند و از اين نظر ارزش تاريخي بسيار زيادي دارد. گذشته از اين مسئله قلعه آنكارا يكي از بهترين اماكن گردشگري آنكارا براي تماشاي غروب آفتاب به شمار مي آيد. پس ايده خوبي است كه بازديد از قلعه آنكارا را به زمان غروب موكول كنيد تا بتوانيد غروب زيباي آن را ببينيد و عكس هاي يادگاري جذاب بگيريد.

قلعه آنكارا

در پارك بوتانيك گشت و گذار كنيد
در آنكارا پارك هاي متعددي وجود دارد. اما از بين همه آن ها پارك بوتانيك كه در يك منطقه مسكوني واقع شده است، پارك آرام تر و آرامش بخش تري است. به شما توصيه مي كنيم كه براي يك ساعت هم كه شده از شلوغي شهر فاصله بگيريد و خودتان را غرق در آرامش اين پارك كوچك و دوست داشتني كنيد. اين پارك در كنار برج آتاكوله واقع شده است و به راحتي مي توانيد آن را پيدا كنيد و يك تفريح آرامشبخش رايگان در آنكارا داشته باشيد.

پارك بوتانيك آنكارا

منطقه كازيلاي را كشف كنيد
منطقه كازيلاي يكي از سرزنده ترين مناطق آنكارا است و به قدري محيط جذابي دارد كه كافي است در آن گشت و گذار كنيد تا انرژي مثبت وجودتان به يك باره چند برابر شود! در منطقه كازيلاي مي توانيد از كتاب فروشي ها و كافه هاي جذاب ديدن كنيد، از كنار فروشگاه هاي آن عبور كنيد و در نهايت از پارك گوون به عنوان يكي از جذاب ترين جاذبه هاي توريستي آنكارا ديدن كنيد و براي همه اين ها نياز به پرداخت يك ليره هم نداريد.اگر شما هم به دنبال برنامه ريزي يك سفر ارزان به آنكارا هستيد، مي توانيد براي رزرو تور لحظه آخري آنكارا با همكاران ما در آژانس مسافرتي مهر پرواز تماس بگيريد.

منطقه كازيلاي آنكارا


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 39
+ نوشته شده: 1398/3/9 ساعت: ۰۷ توسط:mehrparvaz :

غذاهاي خياباني استانبول ، خوشمزه گردي در زيباترين شهر تركيه

غذاهاي خياباني استانبول ، خوشمزه گردي در زيباترين شهر تركيه

در سفرها،هميشه توجه ويژه اي به شكم گردي وجود دارد و مسافران مي خواهند اطلاعات قابل توجهي درباره غذاهاي بومي آن منطقه داشته باشند و طعم غذاهاي دلچسب را بچشند. اگرچه ماجرا به همين سادگي نيست و شايد شما با ديدن رنگ و لعاب يك غذا وسوسه شويد و آن را سفارش بدهيد؛ اما به هيچ وجه طعمش را دوست نداشته باشيد يا اين كه محتوياتش با رژيم غذايي تان مناسب نباشد؛ پس آگاهانه ترين كار آن است كه پيش از سفر با غذاهاي مقصد سفرتان آشنا شويد.

امروز به استانبول مي رويم؛ شهري محبوب كه هر سال از ايراني هاي بسياري ميزباني مي كند. خودتان را تجسم كنيد كه در خيابان هاي شلوغ استانبول قدم مي زنيد و از هر گوشه، بوي دلپذيري به مشام مي رسد. كداميك از اين خوراكي ها را انتخاب مي كنيد؟ كدام يك براي شما دلچسب تر است؟ نظرتان چيست كه كمي درباره خوراكي هاي خياباني اين شهر بدانيم و از مواد اوليه و طرز تهيه‌شان باخبر شويم تا انتخاب راحت تر شود .

 

استانبول زيباترين شهر تركيه

 

نگاهي به فرهنگ غذايي تركيه


كشور تركيه در همسايگي ايران واقع شده است و فرهنگ غذايي اش شباهت هايي با ما دارد. به ويژه آن كه هر دو سرزمين، تحت تاثير اسلام و خوراكي هاي حرام و حلال، رژيم غذايي مشابهي را دنبال مي كنند. از طرفي ويژگي هاي فرهنگي امپراتوري عثماني تاثير قابل توجهي در غذاهاي تركيه گذاشته است و اين مساله در كنار قدرت صنعت گردشگري اين كشور، باعث شده تا نام غذاهاي تركي در ميان برجسته ترين و اشتها آورترين غذاهاي جهان قرار داشته باشد. ميراث غذايي عثماني در نتيجه تركيب انواع شيوه هاي پخت و پز و مواد اوليه غذاها در آسياي ميانه، قفقاز، خاورميانه، مديترانه و بالكان پديد آمده است و ساختاري چند فرهنگي دارد.

وقتي نگاهي به خوشمزه هاي تركيه مي اندازيم، مي بينيم طيف وسيعي از انواع غذا و خوراكي ها پيش روي مان است كه انواع مختلف كباب، غذاهاي اصلي، سوپ ها و ... را شامل مي شود. در غذاهاي تركيه به سبزيجات، ماهي تازه و روغن زيتون توجه ويژه اي مي شود و همين سبب شده تا خوراكي هاي اين كشور سالم و داراي خاصيت كافي باشند. البته گوشت قرمز و مرغ نيز در اين سرزمين به طرز قابل توجهي استفاده مي شود و غذاهاي آبكي و خورش هم محبوبيت خاصي در اين جا دارند. 

صبحانه، بخش مهمي از وعده هاي غذايي مردم تركيه به حساب مي آيد و شامل موادي سالم، مغذي و خوشمزه اي ست كه در نقاط مختلف به شكل هاي متفاوتي سرو مي شوند. سبزيجات، گوجه فرنگي، خيار و فلفل از جمله موادي هستند كه در صبحانه به همراه پنير، تخم مرغ، زيتون، عسل، خامه و شير خورده مي شود. نان هاي محلي هر منطقه، نان ذرت و نان حلقه اي يكي از اجزاي اصلي اين وعده غذايي به شمار مي آيند. 

گفتيم تركيه توانسته غذاهاي سنتي اش را به عنوان يك جاذبه گردشگري به جهانيان بشناساند و افراد بسياري راهي اين سرزمين مي شوند تا خوراكي هاي جذابش را مزه كنند و خاطره اي دلچسب براي خود بسازند. شايد براي تان جالب باشد كه شكم گردي در خيابان هاي تركيه و به ويژه شهر استانبول، يكي از تفريحات جذابِ اين سرزمين است و طرفداران بسياري دارد. در ادامه همراه مان باشيد تا ده مورد از محبوب ترين غذاها و خوراكي هاي خياباني يكي از شهرهاي تماشايي تركيه، يعني استانبول را به شما معرفي كنيم. 

شهر زيباي استانبول

 

سيميت  Simit

سيميت يكي از محبوب ترين خوراكي هاي كشور تركيه است؛ به طوري كه در هر شهري از اين كشور، مي توانيد اين خوراك خوشمزه را داغ و تازه پيدا كنيد. البته بايد در نظر داشته باشيد كه سيميت در هر جا، به نوع خاصي طبخ مي شود؛ مثلا در آنكارا سيميت ها تُردتر و كوچكتر هستند. در ازمير، اين نان هاي گرد را با نام (gevrek) مي شناسند، اگرچه از نظر ظاهري تفاوت چنداني با ورژن استانبولي سيميت ندارند.

 مواد اوليه تهيه سيميت را شير، شكر، مايه خمير، روغن مايع و كمي نمك تشكيل مي دهند. در استانبول معمولا بر روي اين سيميت هاي دلچسب، عصاره اي غليظ و تيره به نام «ملاس» ريخته مي شود، سپس نان را داخل ظرفي از كنجد فرو مي برند و در نهايت آن را مي پزند. اين خوراك را معمولا با كنجد زياد تزيين مي كنند؛ اما ممكن است بر روي اين نان ها سياه دانه يا تخم آفتاب گردان نيز ببينيد.

سيميت غذاي خياباني استانبول

ميديه دولماMidye dolma

ميدان تقسيم (Taksim Meydanı) در بخش اروپايي شهر استانبول قرار دارد و به خاطر رستوران ها، مغازه ها و هتل هاي متعددش شهره است. يكي ديگر از دلايل شهرت اين منطقه، خوراكي هاي خياباني جذابش است؛ خوراكي هايي از جمله ميديه دولما كه معمولا در رده ميان وعده ها قرار مي گيرد! 

ميديه دولما در واژه به معناي صدف سياه پر شده است و اين تمام چيزي ست كه براي شناخت آن بايد بدانيد. پوسته صدف را با تركيبي از برنج و صدف پر مي كنند و در سيني هاي بزرگ مي چينند و اطرافش را نيز با ليموهاي تازه تزيين مي كنند. زماني كه ميديه دولما مي خوريد حواس تان باشد كه زياده روي نكنيد وگرنه، ناگهان به خودتان مي آييد و مي بينيد بيش از 20 لير تركيه پول از جيب تان رفته و معده تان به مرز انفجار رسيده است.

خوشمزه هاي استانبول

بلوط بو داده و بلال هاي خوشمزه

يكي از منحصر به فردترين خوراكي هاي خياباني كه شايد در جاي ديگري به چشم تان نخورد بلوط بو داده است. كافي ست به خيابان هاي پر رفت و آمد شهر برويد و سري بگردانيد، حتما چند گاري چرخ‌دار مي بينيد كه كه در حال تفت دادن بلوط ها هستند. شما مي توانيد هر صد گرم از اين شاه بلوط هاي جذاب را حدودا با 4 لير تركيه يا 5 لير تركيه خريداري كنيد. 

يكي ديگر از خوراكي هاي خياباني تركيه و استانبول، بلال است؛ بلال كبابي در هر كوچه و پس كوچه شهر دلبري مي كند و هوش از سر گردشگران مي برد؛ خوبست توضيح دهيم كه بلال در تركيه به صورت پخته شده هم سرو مي شود، يعني همان بلال شيريني كه كباب مي شود را  مي پزند، ادويه هاي مختلف به آن مي زنند، در كاغذي مي پيچانند و در دست مشتري مي گذارند.

بلال و بلوط بوداده معمولا در كنار هم و در يك چرخ دستي سرو مي شوند؛ به همين دليل، ما نيز آن ها را در يك بخش به شما معرفي كرديم.

ذرت خيابوني استانبول
تاووك پيلاو  Tavuk Pilav

تاووك پيلاو، معادلي ست براي مرغ و برنج. حضور برنج در ميان غذاهاي خياباني شايد براي بيشتر ما مرسوم نباشد؛ معمولا انتظار داريم كه برنج در سفره اي رنگين و كنار مخلفات ديگر باشد يا حداقل نشسته خورده شود؛ اما در تركيه اينطور نيست. شما مي توانيد ظرف تاووك پيلاو را در دست بگيريد و قدم زنان، آن را نوش جان كنيد. كافي ست چرخي دستي را پيدا كنيد كه محفظه اي شيشه اي را با برنج، مرغ و نخود پخته شده پر كرده است، تاووك پيلاو داغ در انتظار شماست. بد نيست بدانيد اكثر مسافران استانبول، بر اين مساله اصرار دارند كه تاووك پيلاو را در منطقه آنكاپاني (Unkapanı) و رو به روي بازار مانيفاتورچيلار (Manifaturacılar Çarşısı) ميل كنند و مي گويند برنج و مرغ ها، اين جا بيشتر مزه مي دهند.

تاووك پيلاو استانبول

باليك اكمك  Balik-ekmek

زماني كه مشغول گشت و گذار در خيابان هاي استانبول هستيد، علاوه بر سيميت، خوراكي جذاب ديگري نيز مي تواند لذت شكم گردي را نصيب تان كند؛ باليك اِكمِك يا ساندويچ ماهي. براي تهيه اين غذا ماهي را گريل و يا سرخ مي كنند و درون نان مي گذارند. كمي ليمو ترش و نعنا طعم دلچسب اين غذا را دوچندان مي كند. بايد در نظر داشته باشيد كه در پخت باليك اكمك از ماهي هاي چرب همچون ماهي خال خالي و ماهي آزاد استفاده مي شود.

بهترين مكان ها براي خوردن باليك اكمك، محله هاي امينونو (Eminönü) و گالاتاي (Galata) در استانبول است. امكان ندارد شما به اين دو منطقه برويد و بتوانيد از خير ساندويچ ماهي بگذريد. پيشنهاد مي كنيم ساندويچ ماهي تركي را ايستاده و در بين مسير ميل كنيد، پشت ميز نشستن بخشي از مزه غذا را مي گيرد!

 باليك اكمك استانبول لحم‌‌عجين  Lahmajoun

لحم‌ عجين، غذايي ست كه علاوه بر كشور تركيه در ارمنستان و سوريه، اردن، لبنان و ... نيز صرف مي شود. نام اين غذا عربي ست و «گوشت و خمير» معنا مي دهد؛ اما بسياري از گردشگراني كه به تركيه مي روند به آن «پيتزاي تركي» مي گويند. براي تهيه لحم‌ عجين، از خميري گرد و نازكي استفاده مي كنند، روي آن را با گوشت چرخ كرده و سبزيجات خرد شده مانند پياز، گوجه فرنگي و جعفري مي پوشانند و در نهايت، آن را مي پزند. پس از آن، روي مواد ليموي تازه و نعنا مي ريزند، سپس آن را لوله مي كنند و با ترشي، گوجه فرنگي، فلفل، پياز، كاهو و حتا بادمجان كبابي نوش جان مي كنند. دوغ، متداول ترين نوشيدني همراه اين غذاست.

لحم‌‌عجين استانبول

دوروم  Dürüm

دوروم غذايي بسيار ساده و خوشمزه است. نوعي ساندويچ كه گويي مادرتان همين الان در كوله پشتي شما گذاشته تا در زنگ هاي تفريح نوش جان كنيد. اگر خيلي ساده بخواهيم دوروم را توصيف كنيم، كباب تركي ست كه در نان لواش يا نان ساجي (1) پيچيده شده است. همان طور كه كباب تركي را با مرغ و گوشت مي پزند، در هنگام نوش جان كردن دوروم نيز اين انتخاب جذاب ميان گوشت و مرغ وجود دارد. البته دوروم بيشتر به لقمه مي مانند تا يك ساندويچ؛ مزه اين غذا به آن است كه با چند گاز تمام شود و برويد سراغ مغازه دار تا لقمه ديگري براي تان بپيچد. 

نكته جالب ديگري نيز درباره دوروم وجود دارد، به اين غذا لقب خوراكي دموكرات تركيه را داده اند؛ چرا؟! همان قدر كه دوروم در كوچه پس كوچه هاي شهر و ميان غذاهاي خياباني يافت مي شود، در رستوران هاي سطح بالا و لوكس نيز مي توان از اين غذا لذت برد.

دوروم استانبول

تانتوني Tantuni

تانتوني شباهت قابل ملاحظه اي به دوروم دارد، با اين تفاوت كه بسيار تندتر است؛ حتا برخي افراد از اين غذا به عنوان «دوروم تند» ياد مي كنند. در تانتوني گوشت گاو (بيف)، گوجه و انواع مختلف ادويه هاي تند و آتشين به كار مي رود و همه اين ها، در تورتيلاي (1) بسيار نازك پيچيده مي شود. در هنگام طبخ اين غذا، معمولا از شما مي پرسند كه تانتوني را با تندي زياد ميل مي كنيد يا كم؟! اگرچه مردم شهر مرسين (Mersin) بعضا از اين سوال خشمگين مي شوند و در جواب مي گويند كه تانتوني اگر تند نباشد و دهان را نسوزاند كه تانتوني نيست. حرف آن ها را بپذيريد چرا كه مهد اوليه اين غذا، شهر مرسين است.

 تانتوني استانبول

كوكورچ  Kokoreç 

 كوكورچ از غذاهاي بحث برانگيزي ست كه در اين فهرست به آن ها پرداخته ايم. اين خوراك كاملا به سليقه شخصي و ذائقه شما بستگي دارد. پس ما توضيحات مربوط به اين غذا را در اختيارتان مي گذاريم و در نهايت، انتخاب با شماست. براي تهيه كوكورچ گوشت گوسفند يا ديگر فرآورده هاي گوشتي را با ليمو و ادويه جات طعم‌دار مي كنند و به سيخ مي كشند، و در نهايت، روده گوسفند يا بز را به دور آن مي پيچند. 

اين نكته را در نظر داشته باشيد كه كوكورچ را در مكاني مطمئن و بهداشتي ميل كنيد، چرا كه تميز كردن روده بز و گوسفند، كاري ظريف و حساس است و هركسي از عهده اش بر نمي آيد. رستوران هاي زنجيره شامپيون كوكورچ (Şampiyon Kokoreç) انتخاب بدي به نظر نمي آيند.

كوكورچ

كومپير  Kumpir

اگر در خيابان هاي استانبول قدم مي زديد و ناگهان عده زيادي دست فروش را ديديد كه قصد دارند به شما كومپير بفروشند، مطمئن باشيد كه به منطقه اورتاكوي (Ortaköy) رسيده ايد. جايي كه به كومپيرهايش معروف است و هيچ كس در اين منطقه از طعم خوش كومپير محروم نمي ماند. 

سيب زميني پخته شكم پر در كشور تركيه با نام «كومپير» شناخته مي شود. براي تهيه كومپير شكم سيب زميني تنوري را تقريبا با هر چيزي مي توان پر كرد؛ از جمله سوسيس، مايونز، ذرت، هويچ، نخود فرنگي و ...

كومپير

بورك  Börek

غذاي بعدي كه در فهرست امروز مرور مي كنيم، بورك نام دارد. معمولا بورِك را براي صبحانه ميل مي كنند، اما هيچ قانون نوشته شده اي وجود ندارد؛ پس هر وقت هوس بورك كرديد، به خودتان سخت نگيريد و خود را از اين خوراكي لذيذ محروم نكنيد. براي تهيه بورك، نوعي خمير نان يا شيريني به نام خمير يوفكا يا فيلو (phyllo) را با مواد گوناگوني پر مي كنند و نتيجه اش اين غذاي دلچسب مي شود. اين خوراك انواع مختلفي دارد كه به محتويات آن وابسته است، يك بورك مقوي و سالم با پنير و سبزيجات و يا سيب زميني و اسفناج درست مي شود. براي تهيه بورك مي توان از تركيب كالباس، گوجه، زيتون يا فلفل، گوشت چرخ‌كرده يا گوشت مرغ نيز استفاده كرد. البته بايد بدانيد كه طعم اين خوراك به صورت خانگي و يا در مغازه ها متفاوت است، معمولا در مغازه ها شيرين تر درست مي شود.

بورك

ايچلي كوفته  İçli Köfte

كُبه يا كيبه يكي از غذاهايي ست كه در برخي نقاط خاورميانه به وفور يافت مي شود و بسيار محبوب است. در تركيه اين غذا را با نام ايچلي كوفته مي شناسند. براي تهيه ايچلي كوفته اول بايد پياز را با گوشت چرخ كرده، نمك، فلفل، جعفري و رب گوجه تفت مي دهند تا به عنوان مواد دروني مورد استفاده قرار گيرد. اما براي تهيه لايه بيروني چي؟! سيب زميني پخته شده رنده مي شود و با بلغور، آرد، تخم مرغ و ادويه جات مخلوط مي شود تا خميري از آن به دست آيد. در نهايت كمي از گوشت چرخ كرده و ديگر مواد تفت داده شده درون تكه اي از اين خمير قرار مي گيرد و سرخ مي شود. اين است ماجراي تهيه ايچلي كوفته، البته طبيعتا نحوه طبخ اين خوراك، در مكان هاي مختلف متفاوت است و بسته به سليقه، تنوع پيدا مي كند. 

حال اين غذاي خوشمزه را كجاي استانبول مي توانيد پيدا كنيد؟! ايچلي كوفته در رستوران ها سرو مي شود اما اگر مي خواهيد لذت خوردن اين غذا را دو چندان بچشيد، به خيابان استقلال برويد. در آن جا افرادي متعددي ايستاده اند و مشغول سرو اين غذاي لذيذ هستند.

 ايچلي كوفته

كباب تركي  Döner kebab

در ميان غذاهاي محبوب استانبول، كباب تركي يا دونر كباب هم براي خود نام و آوازه اي دارد. زماني كه در خيابان هاي استانبول قدم مي زنيد در هر گوشه اي ممكن است سيخ هاي چرخاني را ببينيد كه عمودي نصب شده اند و گوشت، بر روي شان كباب مي شود. در ايران نيز، اين خوراك محبوب به خوبي جا افتاده است و شايد در حين سفرتان به استانبول علاقه اي به امتحان اين غذا نداشته باشيد و ترجيح دهيد خوراكي هاي جديد را امتحان كنيد؛ اما به شما پيشنهاد مي كنيم كه حتما دونر كباب را در استانبول نيز تجربه كنيد.

كباب تركي

پيده   Pide

براي آخرين مورد اين فهرست، پيده را به شما معرفي مي كنيم. اين غذا را مي توان تغيير شكل يافته پيتزا دانست كه در آن پنير پيتزاي بيشتري استفاده مي شود و نانش، به شكل قايق هاي كانو است. محتويات دروني پيده مثل پيتزا متنوع است و مي توان آن را با طعم هاي مختلف پخت. يكي از محبوبترين انواع اين غذا، پيده گوشت است كه طرفداران متعددي دارد. اين غذاي لذيذ گزينه خوبي براي عصرانه است و قدم زدن در خياباني هاي استانبول را جذاب تر مي كند. اگر خواستيد پيده را در استانبول امتحان كنيد به شما پيشنهاد مي كنيم كه حتما آن را با تخم مرغ سفارش دهيد تا مزه اش را متفاوت تر بچشيد.

پيده استانبول

سخن آخر 

با هم گشتي در استانبول تركيه  زديم و ده مورد از محبوب ترين غذاهاي خياباني اين شهر را از نظر گذرانديم. با محتويات اين خوراك ها آشنا شديم و نيم نگاهي هم به بهترين مكان ها براي يافتن غذاهاي خياباني داشتيم. ديديم كه استانبول يكي از بهترين مكان ها براي يافتن غذاهاي خياباني ست و شكم گردي يكي از جاذبه هاي محبوب اين شهر شمرده مي شود.

مهرپرواز با ارائه بهترين خدمات مسافرتي و گردشگري در زمينه تور هاي خارجي از جمله تور هاي جذاب تركيه در خدمتت شما مسافران گرامي مي باشد .

 

 

 

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 40
+ نوشته شده: 1398/2/30 ساعت: ۱۱ توسط:mehrparvaz :

جشنواره ارواح گرسنه يا فستيوال پور تور(Por Tor) در پوكت تايلند

 جشنواره ارواح گرسنه يا فستيوال پور تور(Por Tor) در پوكت تايلند

پور تور يا ارواح گرسنه رويدادي مهم براي اقوام چيني ساكن پوكت مي‌باشد. معابد با گل هاي زيبا، شمع و غذاهاي مخصوص پر مي‌شوند. بوميان براي رفتگان غير خويشاوند خود غذا تهيه مي‌كنند و معتقد هستند براي 1 ماه درهاي جهنم بر تمام رفتگان بسته خواهد بود.
اين مراسم زيبا و معنوي را مي‌توانيد در معابد چيني پوكت يا در معبد اصلي چينيان به نام تك بل (Tek Bel) تجربه كنيد.

سالانه گردشگران زيادي براي تماشاي اين فستيوال به تايلند سفر ميكنند و تورهاي جذاب تايلند براي اين فستيوال ها ارائه ميشود .

چه چيزي را نبايد در اين فستيوال از دست دهيد؟ چه چيزي را نبايد در اين فستيوال از دست دهيد؟

 مركز اصلي اين مراسم در معبد سنگ تك بل (Seng Tek Bel) و يا معروف به پور تور كنگ (Por Tor Kong) برگزار مي‌شود و به مدت 7 شبانه روز اين مراسم به طول مي‌انجامد. دقت داشته باشيد كه در معابد ديگر فقط به مدت 2 تا 3 روز اين مراسم را برگزار خواهد شد، پس به شما پيشنهاد مي‌دهيم اين مراسم پر از رنگ و نور را حتما در همين معبد خارق العاده تجربه كنيد.
در نزديكي معبد پور تور بازار روز جاده رنونگ (Ranong Road) قرار گرفته است كه در طول اين مراسم پرازدحام و پرشور مي‌گردد. تمام بازار با فانوس و كاغذهاي رنگي و گل تزيين مي‌شود و هرروز مراسم و نمايش‌هاي خاصي از جمله مراسم آييني، نمايش رقص شير، شعبده بازي، اجراي موسيقي زنده،  نمايش سايه ها و هزاران اجراي ديگر به روي صحنه مي رود.
در طول فستيوال، در هر كجا ميزي از غذاهاي محلي را مي‌بينيد و مي‌توانيد اين غذاها را با قيمت‌هاي بسيار پايين تهيه و آنها را امتحان كنيد.
در هنگام حضور در اين فستيوال دوربين هاي خود را فراموش نكنيد زيرا سوژه هاي زيادي براي عكاسي و فيلم برداري خواهيد يافت.ام قرمز مي‌پوشند (چئونگ سام: لباس سنتي چين مخصوص بانوان است) و گل، كيك قرمز و ميوه به معابد مي‌برند.
همچنين، در طول فستيوال رژه‌هاي ديدني بسياري برگزار مي‌شود، دانش آموزان و مردم محلي بهترين لباس‌هاي سنتي خود را بر تن مي‌كنند و دختران چئونگ س صحنه عبور دختران و مردماني كه در لباس‌هاي سنتي و رنگي در حال عبور و مرور هستند از زيباترين صحنه هايي است كه در زندگي خود تجربه خواهيد كرد.

شيريني لاكپشت قرمز براي ارواح گرسنه!!

 رسم و رسومات قديمي تايي-چيني نشان از اعتقاد قوي و تعهد خانوادگي و احترام به رفتگان در اين افراد است.  قسمت اصلي فستيوال كيك‌هايي است كه به شكل لاكپشت و با رنگ قرمز افراد تهيه مي‌كنند و به معابد مي‌آورند اين كيك ها انگ كو (Ang ku) خوانده مي‌شوند و با آرد و شكر تهيه مي‌گردند.
اما چرا لاكپشت قرمز؟ جواب بسيار ساده است، زيرا در فرهنگ چيني لاكپشت نماد قدرت و طول عمر است و رنگ قرمز به معني خوش شانسي براي چينيان است. پس پيشكش كردن اين لاك پشت هاي قرمز علاوه بر اداي احترام به گذشتگان نشان از خوش روزي و بركت در زندگي خود اين افراد هم مي‌باشد.

 

تاريخ برگزاري فستيوال

 اين فستيوال هر ساله در اولين روز از رويت كامل ماه در ماه هفتم تقويم چيني برگزار مي‌گردد كه مساوي است با اواخر آگوست تا اواسط سپتامبر ( اواخر مرداد تا اوايل شهريور)
مكان برگزاري فستيوال: در معبد Seng Tek Bel در كنار مدرسه Bann Bang Neow  در جاده پوكت تايلند و در بازار روز جاده Ranong

تور هاي جذاب تايلند براي جشنواره هاي ديدني ارائه ميشود با همراه باشيد .

گروه سني:
 افراد در هر سن و سالي مي‌توانند در اين فستيوال زيبا شركت كنند زيرا برنامه هاي متنوعي براي سرگرم كردن تمام افراد در سن و سالهاي مختلف و با سليقه هاي متنوع در نظر گرفته شده است.

نگران كودكان خود نياشيد يا نمايش هايي كه هر روز در بازار روز رنونگ اجرا مي‌شود آنها را خيره به تماشاي رقص عروسك‌هاي رنگي و موسيقي زيباي نمايش مي‌كند.

اگر حضور در تمامي روزهاي اين فستيوال در اولويت سفر شما نيست و برنامه داريد كه در طول اقامت خود سري هم به اين فستيوال بزنيد توصيه ما به شما اين است، هتلي را انتخاب كنيد كه در نزديك‌ترين فاصله به مكانهاي مورد علاقه شما با توجه به انتظارتان از سفر قرار دارد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 38
+ نوشته شده: 1398/2/30 ساعت: ۱۱ توسط:mehrparvaz :